Selskapsnyheter
En av dekkbransjens mest avanserte fabrikker snart fullført
Neste år er nok en milepæl for Nokian Tyres: Selskapets første produksjonsanlegg i Nord-Amerika står klart. Anlegget har en prislapp på 360 millioner dollar og skal kunne produsere fire millioner dekk i året.
Nokian Tyres har gjort stor fremgang i byggingen av sitt første produksjonsanlegg i Dayton i Nord-Amerika. Prosjektet er i rute og skal etter planen begynne dekkproduksjonen allerede i 2020. Utsiden av fabrikken er stort sett ferdig og nå installeres avansert produksjonsteknologi inne i fabrikken. Det er blant annet automatiseringsløsningene som vil gjøre fabrikken til en av de mest avanserte i verden.
– Vi er fornøyde med fremgangen og vi fortsetter å jobbe for å ferdigstille byggingen som planlagt. Det er et privilegium å kunne jobbe med så mange dyktige partnere på dette prosjektet, sier David Korda som er Facility Design og Construction Manager i Nokian Tyres.
Et resultat av økt etterspørsel i Nord-Amerika
Det 77 000 kvadratmeter store produksjonsanlegget koster 360 millioner dollar og skal forsyne dekk-kunder i USA og Canada. 150 ansatte skal jobbe på anlegget. Gjennom fabrikken i Dayton, tar Nokian Tyres et viktig steg mot å nå målet om å doble salget i Nord-Amerika innen 2023 – et marked der den finske dekkprodusenten opplever økende etterspørsel.
Fabrikken vil produsere helårsdekk til biler og lette lastebiler spesifikt for det nord-amerikanske markedet. I tillegg til produksjonskapasiteten på fire millioner dekk, vil anlegget også ha kapasitet til å lagre 600 000 dekk.
Anlegget vil forbedre kundeservice ved å sørge for kortere produksjonstid og økt fleksibilitet. Samtidig som Dayton-fabrikken skal betjene nordamerikanske kunder mer effektivt, vil den også frigjøre kapasitet fra andre fabrikker slik at disse kan betjene andre vekstmarkeder.
Mer informasjon
Kjetil Røssel, produktsjef, Nokian Tyres Norge, [email protected], tlf. +47 911 55 274